Hasiči Stará Role (hasici-stara-role)
Historie dobrovolných hasičů ve Staré Roli, tehdy Freiwillige Feuerwehr Altrohlau:

Sbor dobrovolných hasičů ve Staré Roli vznikl dne 1. května 1873 v hostinci Kohlert, ten se nacházel v ulici Neuer Gemeindeplatz č. 123. Dnes se zde místo hospody nachází Jógové studio Nameste, ulice Spojovací 123/1. V tomto hostinci pak měl sbor svoji klubovní místnost. Do sboru se přihlásilo 66 mužů, velitelem byl zvolen Rudolf Kohlert – hostinský. Pozdrav sboru byl „Gut Schlauch“ – „ Dobrou hadici“.

Krátce potom co vznikl sbor, přišla jeho první velká zkouška akceschopnosti při požáru mlýna ve Staré Roli v ulici Merangasse č. 13 (dnes ulice Rolavská) dne 20. července 1873. Roku 1891 byla postavená nová hasičská zbrojnice a kůlna na vysutý žebřík. Dá se tedy soudit, že se jedná o tuto budovu, kde sídlí náš sbor doposud.

Po první světové válce zůstaly u nás české i německé zemské jednoty. Německé jednoty vytvořily Svaz německého hasičstva v Československu „ Deutscher Reichsverband für Feuerwerbr – und Rettungswesen in der Tchechoslowakischen republik“. Jeho předsedy byli mimo jiné i Heindrich Mattoni z Karlových Varů (1929 – 1934). Náš starorolský sbor patřil roku 1913 do Karlovarské jednoty č. 6., patřil sem i starorolský tovární sbor Viktoria fabrik.

Z období druhé světové války se toho moc nedochovalo, snad jen to, že po roce 1938 sborová činnost skomírala, protože skoro každý chtěl být v politických organizacích. Na nové základy se požární ochrana postavila nařízením vlády Protektorátu Čechy a Morava č. 30/1942 Sb., o věcech požární ochrany. Pozbyly platnost zákony o Řádu policie požárové z 80 let minulého století. Řízení hasičstva příslušelo ministerstvu vnitra. Po audienci na Městském úřadě ve Staré Roli pánů Franze Lochsmidta, Rudolfa Klimenta a Franze Kolba byl hasičský sbor přiřazen pod policejní skupinu, činnost se obnovila. Další ministerské nařízení uložilo sborům převést majetek na obce.

Po skončení druhé světové války začátkem srpna roku 1945 v hostinci „Česká hospoda“ byl ustanoven nový Český hasičský sbor. Starostou byl zvolen pan Jaroslav Košner, velitelem pan Karel Šulc, jednatel pan Jaroslav Šmíd a zbrojmistr pan František Kubát. Nově zvolenému vedení sboru byla předána hasičská zbrojnice po německém Feuerwehru v Rolavské ulici.

Od poloviny 70 let do poloviny 90 let náš sbor vyjížděl současně s hasiči z povolání nebo byl v záloze na zbojnici anebo stanici. Po nevydařeném zásahu roku 1995 v ulici Jabloňová nábytek Andreas, byla zásahová jednotka degradována z JPO kategorie II. na JPO kategorie V.

Sbor prošel všemi tehdejšími změnami, například od spolkové činnosti do roku 1950, kdy přešel pod ČSPO a z hasičů se stali „požárníci“, v roce 1972 se stal základní organizací SPO ČSR a v roce 1990 se stal součástí SH ČMS a opět se říkalo „hasiči“. Nyní je pobočným spolkem SH ČMS zastoupený zvoleným starostou.

Někteří členi jsou zařazeny v Jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Karlovy Vary – Stará Role. Jednotka je zařazená do kategorie JPO V, což znamená, že má místní působnost. Zasahovat může pouze ve vybraných částech Karlových Varů. V roce 2016 na žádost členů jednotky a zaslané žádosti Magistrátu města Karlovy Vary na KŘ HZS Karlovarského kraje, byla jednotka v polovině roku 2018 po změnách v Poplachovém plánu Karlovarského kraje zařazena do kategorie JPO III. Zde je do dnes. Sbor vychoval nebo v něm pracovali požárníci z povolání, ať z podniků nebo Veřejném požárním útvaru dnes Hasičském záchranném sboru Karlovarského kraje.

Mimo zásahovou činnost se sbor zabývá kulturní, společenskou a sportovní činností. Podílí se i protipožární prevenci. Pořádá dříve Plesy dnes Taneční zábavy, Den dětí a pořádá Memoriál Václava Trosmana v nohejbale. Kromě těchto tří akcí ještě se sbor účastní celorepublikových hasičských tradic. Dne záchranářů ve volnočasovém areálu Rolava.
  • 16 alb
  • 1,82k zhlédnutí
  • 1 sledující

Žádná alba.

• {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatím nebylo nahráno žádné video.

Aktivní od

Pohlaví

Neuvedeno

Datum narození